Адаптация на обучението по технически и естествени науки към изискванията на Индустрия 4.0

Успешно приключи 7-та Международна Конференция по Енергийна Ефективност и Селскостопанско Инженерство (EE&AE 2020)

В периода 12-14 ноември 2020 г. се проведе 7th International Conference on Energy Efficiency and Agricultural Engineering (EE&AE), като за първи път IEEE е технически спонсор на събитието. То беше посветено на 75 годишнината на Русенски университет, като поради усложнената епидемична обстановка се реализира в хибридна форма – присъствено в зала 2.101 и зала „Сименс“, както и виртуално, с помощта на платформата за видео конферентна връзка Zoom.

Доц. д-р Борис Евстатиев откри конференцията на 12 ноември от 11:00 ч. и поздрави всички участници. Церемонията продължи с приветствия от Ректорът на Русенски университет – чл. кор. проф. дтн. Христо Белоев и от председателят на българската секция на IEEE – доц. д-р Кирил Алексиев.

По време на пленарната сесия с модератор доц. д-р Ирена Вълова, бяха представени резултати от научни изследвания в областта на възобновяемите енергийни източници и прецизното земеделие. Пленарни докладчици бяха д-р Джил Нотън от университета в Корсика (Франция), д-р Габриела Кърчумару от Националния Научноизследователски Институт по Електротехника ICPE-CA (Румъния), доц. д-р Радосвета Сокулу от Егейския университет (Турция) и доц. д-р Людмил Стоянов от Техническия университет – София.

Конференцията продължи с няколко типа представяне:

Сумарният брой на представените в EE&AE 2020 доклади е 147, чиито автори са от дванадесет страни – България, Румъния, Русия, Франция, Турция, Казахстан, Словакия, Украйна, Пакистан, Финландия, Кипър и Литва. От българска страна се включиха участници от всички технически и селскостопански университети, както и представители на Българската академия на науките. Сред тях: Русенски университет „Ангел Кънчев“, Технически университет София, Технически университет Габрово, Технически университет Варна, Медицински университет Варна, Висше военноморско училище „Никола Вапцаров“, Университет по хранителни технологии Пловдив, Тракийски университет Стара Загора, Аграрен университет Пловдив, Институтът по почвознание „Никола Пушкаров“, Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, Югозападен университет „Неофит Рилски“, Университет за национално и световно стопанство, Висше училище по телекомуникации и пощи, Минно-геоложки университет „Св. Иван Рислки“ и др.

Общият брой на виртуалните онлайн включвания в конференцията EE&AE 2020 надхвърли 1000. От тях, в пленарната сесия са участвали 119 участника, в останалите орални сесии – 136, а в шестте виртуални постерни сесии е имало 777 влизания, разпределени между 59 Zoom каналa.

Общата продължителност на всички онлайн включвания е 6541 min, 4403 min и 8530 min, съответно в пленарните, оралните и виртуалните постерни сесии.

Аналогично, средната продължителност на едно включване в трите типа сесии е била съответно 55 min, 32 min и 11 min.

Конференцията Energy Efficiency & Agricultural Engineering 2020 е реализирана с помощта на активното участие и подкрепа на преподаватели от кат. Електроника, кат. Електроснабдяване и електрообзавеждане, кат. Компютърни системи и технологии и кат. Автоматика и мехатроника. Организационният комитет изразява искрена благодарност за всеотдайната работа на всички участниците в подготовката и провеждането на събитието. Пълен техен списък е наличен на уебсайта на конференцията:

http://eeae-conf.uni-ruse.bg/7th-edition-2020/committees-2020

Показателни за успеха на тазгодишното издание на конференцията са получените благодарствени писма от колеги от България и чужбина. Това ни дава необходимия кураж, за да организираме следващото издание на International Conference on Energy Efficiency & Agricultural Engineering през 2022 г.