Проект: Повишаване на Иновациите в Образованието и Научните Изследвания на Палестина в Областта на Прецизното Земеделие (BENEFIT)
Споразумение №: 609544-EPP-1-2019-1-PS-EPPKA2-CBHE-JP
Екип от Русенски университет, с ръководител проф. Николай Михайлов, DHC, работи по проект на тема: Boosting Innovation in Education aNd REsearch oF Precision AgriculTure in Palestine (BENEFIT). Проектът се финансира в рамките на Програма ЕРАЗЪМ+, ключова дейност КА2: Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики (2014-2020), Споразумение №: 609544-EPP-1-2019-1-PS-EPPKA2-CBHE-JP.
Проектът е с бюджет 790 845 €, стартира на 15.01.2020 г. и е с продължителност 36 месеца. Изпълнява се от 10 партньори от 5 страни: Палестина – с водещ партньор – Al-Quds Open University, Al-Istiqlal University, Palestinian Technical University – Kadoorie, An Najjah National University, University College of Applied Sciences, Hebron University, Словакия – Slovak University of Agriculture, Чехия – Institute of Technology and Business, Гърция – University of Patras и България – Русенски университет „Ангел Кънчев“.
Участниците в проекта от Русенски университет са: проф. Николай Михайлов (ръководител), доц. д-р Цветелина Георгиева, доц. д-р Борис Евстатиев, доц. д-р Атанас Атанасов, гл. ас. д-р Сехер Кадирова и гл. ас. д-р Цветелин Георгиев.
Основните задачи, решавани чрез проекта, са:
- Включване на палестинските висши училища в изследвания, свързани с прецизното земеделие;
- Повишаване интереса на палестинските изследователи и преподаватели към използването на информационни и комуникационни технологии в селското стопанство;
- Актуализиране на учебни програми и планове предназначени за обучение на селскостопански специалисти;
- Повишаване квалификацията на палестинските земеделци чрез получаване на нови знания и умения в областта на прецизното земеделие.
През първата година от изпълнението на проекта е предвидено да се проведат организационни срещи, да се разработят дидактически материали в областта на прецизното земеделие, да се проведат обучителни семинари и да се анализират получените резултати.
Начална среща по проекта
В периода 3 ÷ 4.03.2020 г. се проведе началната работна среща по проекта. Поради усложнената епидемична обстановка, тя се реализира онлайн. От българска страна участваха проф. Николай Михайлов, доц. д-р Цветелина Георгиева, доц. д-р Борис Евстатиев и гл. ас. д-р Сехер Кадирова. По време на срещата се обсъдиха основните задачи в проекта. Като водещ партньор по Работен пакет 1, екипът от Русенския университет представи концепцията за разработваните дидактични материали и сподели опита си при реализация на Болонския процес.
Екипът от Словакия, като водещ за Работен пакет 2, представи стратегията и работния план за реализацията му, като са планирани дейности по актуализиране на учебни планове и програми, свързани с прецизното земеделие. Колегите от Чехия отговарят за Работен пакет 3. Те представиха План за оценка и осигуряване на качеството на планираните дейности. Екипът от Патра ще координира дейностите по разпространяване и внедряване на получените резултати. В рамките на работния пакет се планира изграждане на Инкубатор и Научни центрове към отделните палестински университети.